Is Karatbars Gold Expensive?

Compare Prices For KARATBARS | Apples to Apples

Karatbars gold bullion

 

When you’re thinking about the price of KARATBARS gold bullion and you somehow come to the conclusion that the prices are too high, you haven’t compared apples to apples.  It’s like this:  A Chevy Cavalier is a car just like a Corvette is a car.  Bottom line is they’re both cars.  But the fact is one costs more, is worth more, and retains its value better. Gold coins, bars, and ingots are all gold, but with varying purity and weights.

 

Comparing Prices With KARATBARS Gold Bullion

The first thing in comparing prices of ANY commodity is understanding that you must do an apples-to-apples comparison. For example, if you are going to buy a pint of milk you must compare the price with other single pints of milk.

 

.

Karatbars Webinar

 

.

What you DON’T do is find the best price for a GALLON of milk (which, for the sake of discussion, lets say is $4) and then divide $4 by 8 pints (which is 50 cents per pint), and then compare that price to buying a single pint. We all understand what it means to buy in bulk. As with any product, there is what is commonly called volume discounts. The reason bulk prices are less per ounce is very simple: there is more labor cost to produce several units verses one unit, but the flexibility of use benefits are significant with 1-gram gold over larger weights.

.

.

To get an accurate price comparison (not taking into consideration the MANY benefits that come with owning a flexible transaction-friendly 1-gram Karatbar), you cannot take the spot price for an ounce of gold and divide it by 31.1. (There are roughly 31.1 grams per troy ounce of gold.)  And you cannot take agram price and multiply it by 31.1. You must price Karatbars gold bullion by the gram against other similar-quality gold that’s sold by the gram to make an accurate comparison.

.

Is The Price of KARATBARS Gold Bullion In Line With What’s Out There?

.

With gold and silver, you pay more for smaller weights regardless of your source. Just like you pay more for 1 can of soda or beer than you would pay for a case of 24 cans. The more you buy, the better price you get.

.

If you want to be accurate and compare apples to apples, ask your broker what his/her price is for a 999.9-grade 1-gram gold bullion produced by an LBMA-certified refinery? No one can touch Karatbars price!  Karatbars has consistently maintained a 2-4% better price. Even if a broker could match or beat Karatbars prices, will they give you free gold for referring others?!?  I think not.  And all require you to buy many 1-gram bars even if you only want to buy one and although they may advertise they can deliver, they are often out of stock or cannot actually deliver gold in one gram weights.

.

Check the prices and compare for similar quality and same currency:

.

Swiss PAMP Gold Bar Weight 1 gram

UBS Gold (Kinebar) Weight 1 gram

 

kb goldKARATBARS Weight 1 gram 
 

KB’s program is NOT for traders. It is for savers and many ask “what does it cost”? This is a poverty mentality because a wealthy mentality asks “what is it worth”!

Become a Karatbars Affiliate!

Open your FREE karatbars account at  http://www.karataffiliate.com

 

Watch my personal take on Karatbars in this video